Teisės klinikos studentai konsultavo dėl vekselio galiojimo

    Kiekvieną savaitę VDU Teisės studijų programos studentai, dalyvaujantys Teisės klinikos veikloje ir kartu atliekantys teisinę praktiką, turi galimybę konsultuoti Kauno miesto savivaldybės gyventojus jiems iškilusiais teisiniais klausimais. Vienas iš vykusių atvejų praėjusią savaitę – konsultacija vekselio turėtojui. Į klausimą, ar tinkamai pateikėte vekselį apmokėti ir kaip galima apginti savo teises praleidus įstatyme numatytus terminus, aiškina VDU Teisės klinikos studentai.

    Į kliniką kreipėsi asmuo su klausimu, kokiu būdu atgauti piniginę skolą, kai buvo praleisti įstatymo nustatyti terminai kreiptis į vekselio davėją dėl vekselio apmokėjimo. LR Įsakomųjų ir paprastųjų vekselių įstatyme yra reglamentuojama, jog vekselio turėtojas, suėjus vekselio skolos grąžinimo terminui per 2d.d. privalo kreiptis į skolininką dėl apmokėjimo t.y. turi pateikti vekselį apmokėti. Vekselio skolininkui to nepadarius, jo turėtojas per 4 d.d. nuo skolos gražinimo termino suėjimo privalo kreiptis su pranešimu dėl neapmokėjimo. Situacijoje klientui praleidus šiuos terminus ir neatlikus veiksmų, jo teisė apginti savo kaip vekselio turėtojo teisės į piniginio įsiskolinimo reikalavimą buvo šiek tiek apsunkinta.

    Lietuvos Aukščiausiojo teismo praktikoje randamas ne vienas panašus atvejis, o sprendimuose aiškinama, jog „tuo atveju, kai vekselis netenka vertybinio popieriaus teisinio statuso įstatyme nustatytų terminų jam pateikti apmokėti ir pateikti reikalavimus pagal jį praleidimo, iš vekselio kylantiems reikalavimams patenkinti negali būti taikomos ĮPVĮ nuostatos, be kita ko, vekselyje įtvirtinta prievolė netenka besąlygiškumo ir abstraktumo savybių; tokiu atveju reikalavimo teisė pagal vekselį savaime nepasibaigia, tačiau jai patenkinti taikomos konkrečius prievolinius santykius reglamentuojančios CK ar kitų materialiųjų įstatymų normos.“ (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo 2019 m. gegužės 30 d. nutartis civilinėje byloje Nr. e3K-7-100-469/2019)

    Taigi, vekselio turėtojas, praleidęs terminus pateikti vekselį apmokėti, savo reikalavimo teisės pagal vekselį nepraranda, tačiau gali tai padaryti kitais būdais. Klientui buvo išdėstytos kelios galimybės apginti savo teises:

    1. Kreiptis su pareiškimu į teismą dėl teismo įsakymo išdavimo. Ši procedūra yra patogi tuo, kad paprastai ji atliekama gan greitai (jei skolininkas sutinka dėl skolos egzistavimo), finansine prasme tai yra gan pigus variantas, taip pat teismo išduotą dokumentą iš karto galima pateikti antstoliui vykdyti.
    2. Kreiptis į teismą su civiliniu ieškiniu. Procesas šiuo atveju užtruktų ilgesnį laiko tarpą, taip pat reiktų sumokėti žyminį mokestį, priklausomai nuo ginčijamos sumos.

    Primename, jos esant sunkiai finansinei padėčiai visuomet yra galimybė gauti valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnybos paslaugas.