Teisės klinikos studentai konsultavo dėl tėvystės nustatymo ir išlaikymo vaikui priteisimo
Į teisės kliniką kreipėsi moteris norėdama išsiaiškinti, kokius veiksmus reikia atlikti norint nustatyti tėvystę ir priteisti vaikui išlaikymą iš jo tėvo.
Moteris su šiuo asmeniu nepalaiko jokių ryšių ir žino tik vaiko tėvo vardą, pavardę ir gimimo metus. Kadangi daugiau duomenų apie vaiko tėvą moteris neturi, nežino kur pastarasis gyvena, dirba, jam nėra nustatyta tėvystė, moteris negali kreiptis į teismą ir dėl išlaikymo vaikui priteisimo.
LR CK 3.146 str. 1d. numatyta, kad jei vaikas gimė nesusituokusiai motinai ir tėvystė nepripažinta, tėvystę gali nustatyti teismas.
LR CK 3.147 str. 2d. numatyta, kad jei vaiko tėvas atsisako pripažinti tėvystę pareiškimu dėl tėvystės pripažinimo, ieškinį dėl tėvystės nustatymo gali paduoti vaiko motina.
LR CK 3.148str. nurodyta, kad pagrindas nustatyti tėvystei yra moksliniai įrodymai (ekspertizės), o atsakovui atsisakius ekspertizės, teismas, atsižvelgdamas į bylos aplinkybes, gali tokį atsakovo atsisakymą įvertinti kaip tėvystės įrodymą.
Išanalizavus situaciją bei moters atsineštus dokumentus nustatyta, kad moters finansinė situacija yra sunki, ji gauna pašalpas, augina mažametį, todėl buvo rekomenduota kreiptis į Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnybą dėl kreipimosi dėl nemokamo advokato skyrimo tam, kad šios tarnybos advokatas galėtų užsiklausti gyventojų registą dėl galimo vaiko tėvo identifikavimo ir vėliau galėtų formuluoti bei teikti ieškinį teismui dėl tėvystės nustatymo, bendravimo tvarkos ir išlaikymo. Nustačius vaiko tėvo gyvenamą vietą, moteriai taip pat buvo patarta bandyti pranešti šiam asmeniui apie jo tėvystę ir susitarti gražiuoju dėl tėvystės pripažinimo bei vaiko išlaikymo, kadangi toks būdas būtų efektyvesnis ir greitesnis nei teisminis.